Albinoslar büyü ve batıl inançlar yüzünden tehdit altında

ahmetbeyler

New member
Albinoslar büyü ve batıl inançlar yüzünden tehdit altında Cilt kanserine karşı çok savunmasız olan albinizmli bireyler, görme sorunları de yaşayabiliyor. Bu bireyler “albinos” olarak da isimlendiriliyorlar.

Albinizm, dünyada her 17 bin bireyden birinde, Sahra Altı Afrika’da ise her 5 bin şahıstan birinde görülüyor.

Farklı görünümleriyle dünya genelinde ayrımcılıkla karşı karşıya kalan albinoslar, Kamerun’da ise fazlaca daha şiddetli bir ayrımcılığa maruz kalıyor.

Büyüye ve batıl inançlara sıkça rastlanan Kamerun’daki albinosların dehşetli düşü, büyücüler.

Birtakım mahallî geleneklerde albinosların uzuvlarının sihirli olduğuna ve bu uzuvların, sahip olan bireye baht ve sıhhat getireceğine inanılıyor.

Bu niçinle albinoslar güçlü olmak, yeterli bir kısmet bulmak ve sıhhatine kavuşmak isteyenler tarafınca şiddete maruz kalabiliyor.

Birtakım lokal geleneklerde albinosların kesilen uzuvlarıyla yapılan iksirlerin şifalı olduğuna inanılıyor.

“ALBİNOS UZUVLARI KARABORSADA 15 İLA 30 DOLAR ORTASINA SATILIYOR”

Kamerun’da Albinosların Tanıtımı Derneği Lideri Kakmeni Wembou Raphael, AA muhabirine, Kamerun’da albinosların karşı karşıya kaldığı zorlukları anlattı.

Kamerun’da ayrımcılığın epeyce yaygın olduğunu, albinizmin tanınmadığını belirten Raphael, albinos çocukların kaygı ortasında büyüdüğünü söz etti.

Raphael, bütün Sahra Altı Afrika’da olduğu üzere Kamerun’da da albinosların uzuvlarının sihirli olduğuna; bu uzuvların, sahip olan bireye baht ve sıhhat getireceğine inananların olduğunu ve bu sebeple albinosların kaçırılıp organlarının kesildiğini söylemiş oldu.

Kamerun’da toplumun albinosları hayalet, büyücü, şarlatan ya da lanetli olarak değerlendirdiğinin belirten Raphael, “Karaborsada albinosların uzuvları 15 ile 30 dolar içinde satılıyor” dedi.

Raphael, “Anneme beni tavan ortasına koymasını söylemiş olduler. Biz Afrika’da mısırlarımızı tavan içinde kuruturuz. tekrar siyaha dönüşeyim diye, beni mısırları kuruttukları tavan ortasına koymak istediler” diye konuştu.

“HERKES BENİM LANETLİ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYOR”

Yaşadığı zorlukları anlatırken gözyaşlarını tutamayan ilkokul öğrencisi Douangni Sandrine de kimsenin kendisiyle arkadaş olmak istemediğini, daima yalnız kalmak zorunda kaldığını belirterek “Herkes benim lanetli olduğumu düşünüyor” tabirini kullandı.

Albino Njoko kom Sandra ise “Ailem beni reddetti. Ailem beni görmek istemiyor. Albinos olduğum için ne yaparsam yapayım dikkate almıyorlar. Onların gözünde hiç saygınlığım yok” dedi.

Tarih öğretmeni Chamga Rostand, artık eskisi kadar kaçırılma ve öldürme olayı yaşanmasa da hala bu ritüellerin devam ettiğini belirtti.

Rostand, “Çöp kutusunun yanında albinos bir kız çocuğunun cesedini bulduk. Cesedin yarısı yoktu. Muhakkak cesedin yarısı büyücülerin ritüelleri için kullanıldı. Zira onlar albinos birinin uzvunu keser ve inşaatın temeline atarsa, konutun bereketli olacağına, konutu biroldukca kişinin kiralamak isteyeceğine ve kiracıların epeyce para vereceğine inanıyorlar” diye konuştu.

AFRİKA’DA ALBİNOSLARIN YÜZDE 80’İ CİLT KANSERİNDEN ÖLÜYOR

Yaşadıkları toplumsal meselelerin yanı sıra hassas ciltlere sahip albinoslar, kendilerini güneşten korumadıkları takdirde çarçabuk cilt kanserine yakalanıyorlar.

Afrika’da neredeyse 365 günün güneşli olduğunu belirten Raphael, Sahra Altı Afrika’da albinosların yüzde 80’inin kanserden dolayı hayatını kaybettiğini vurguladı.

Raphael ülkedeki birfazlaca albinosun yüksek fiyatlardan dolayı güneşten gözetici kreme ulaşamadığının altını çizdi.

Albinosların sistemli sıhhat denetimleri, güneş gözlüğü ve güneşten gözetici kremlere erişimi, hayatlarını sağlıklı devam ettirebilmeleri açısından değer taşıyor.

KAYNAK: AA