BİRAZ REİKİ ALIR MISINIZ?

Barbie45

New member
Galiba bir buçuk yıl evvel, yani pandemi periyodu öncesi düştü reiki ile ilgili ileti mail kutusuna. “aslına bakarsan ne olduğunu biliyorum” (genel kültür olarak yani) diyerek pek ilgi göstermedim. daha sonra malum virüs sebebiyle hepimiz durduk, konutta daha epey vakit geçirince daha fazla düşünme vaktimiz oldu. Gerilim ve anksiyete düzeyleri yükseldi. Bildiğiniz şeyler… Bizlere uygun gelecek her şeyi daha merak eder araştırır olduk. Ve ben de reiki mail’ını hatırladım. Ve bu yaz sonu bilinçaltı uzmanı Lily Lale Yılmaz ile konuşma, reiki’yi sorma ve hatta bir seans deneyimleme fırsatım oldu. Merak edenler, sohbetimize davetli.

Reiki ile nasıl tanıştınız ve eğitimini nerede aldınız?

Soruyu cevaplamaya sondan başlayabilir miyim? New York’ta yaşarken sık sık reiki’nin ismini duyuyordum. bahsetmiş olduğum, 18 sene kadar öncesi. Fizik eğitimi almış biri olarak pek prestij etmiyordum doğrusu… yıllar geçip farkındalık seviyem artınca evvel hipnoz öğrendim. Memnun mesut yaşarken hipnoz öğretmenim Carol Denicker bana bir gün “Lily, reiki toplantımıza gel. Sen seversin” dedi. Toplantı günü yaklaştıkça bunun benim için vakit kaybı olacağını düşünmeye başladım. O gün, hiç ağrımayan başım da ağrıyordu. her neyse gittim, toplantı, sakin geçiyordu. daha sonra iştirakçilerin birbirlerine reiki verme kısmı başladı. Ben konuktum. Bana öncelik verdiler. Tam hatırlamıyorum dört tahminen beş kişi bana 5 dakika reiki verdiler. Bitince gözlerimi açtım, ne baş ağrısı kalmıştı ne de stres! Ve o an “İlk reiki dersi ne vakit?” diye sordum. O gün bu gündür, on yıldır reiki hayatımın kıymetli bir kısmında yer alıyor.

Fizik eğitimi almış olmanızın bir yararı oluyor mu?

Birinci başlarda ben de bize öğretildiği üzere, her şeyi bilimsel kalıplara yerleştirme süreci yaşadım. Aslında bir fizikçi bu biçimdesi metafizik mevzularla ilgilenemez üzere tabular da var. Bu süreç benim reiki’yi tanıma süremi uzattı. O yüzden, insanları fazlaca yeterli anlıyorum. Birinci duyduklarında neler düşündüklerini biliyorum. Albert Einstein’ın “Her şey enerjidir” cümlesini hatırlayın… Reiki de güç ve ben gücün akışkanlığından dönüşümüne kadar biroldukca mevzuyu bildiğim için fizik eğitimim yardımıyla bunu da epey süratli kavradım. Fizik okumamın da tesadüf olmadığını bugün epeyce güzel biliyorum.

Kişi size gelip reiki istedi, pekala süreç nasıl işliyor?

Amerika’da reiki epeyce yaygındır. Biroldukca hemşire ve tabip reiki’den yararlanır. Buna Mehmet Öz de dahil. Orada beşerler sistemli olarak reiki alırlar. Ağır hastalıklarla gayret edenler rutin bir biçimde reiki alır. Bizde ise son deva olarak başvurulur. O yüzden, reiki talebinde bulunan şahısla hangi mevzu hakkında çalışacağımız baştan muhakkaktır. bir daha de evvel özel bir husus ve bölge olup olmadığı sorulur. Temel ayrıntıların olduğu bir form doldurulur. Bu forma reiki veren de kanılarını ve seansın özetini muharrir daha sonraki durumları karşılaştırılır. Ortamın ve kişinin rahat olması değerlidir.

Bir şey hissedip hissetmemenin bir kıymeti var mı? Seansın işe yarayıp yaramadığını nasıl anlarız?

Birtakım beşerler güce fazlaca açıktır. Kimileri ise epey ilgili değildir. Bunlar bir şey hissetmeyebilir ya da hissettiği şeyin reiki’den olduğunu bilmeyebilirler. Parmak izimiz kadar enerjiyi hissetme çeşitliliği kelam konusudur. Bu yüzden bu hususta yanlış yoktur. Seansın muvaffakiyetinin göstergesi değildir. örneğin ağrınız hafifçelediyse hatta büsbütün geçtiyse seans başarılı olmuştur. Ya da kendinizde bir değişim, hafifçeleme, sevinç, her işinizin rast gitmesi üzere hayatınızda bir değişim olduysa, seansınız başarılı olmuş demektir.

Tesiri ne kadar sürüyor?

Çalıştığımız bahse bakılırsa değişiyor. Kendimden örnek vermek istiyorum. Sol el bileğim bana bakılırsa sebepsiz yere epey şiddetli ağrımaya başladı. bu biçimdelar reiki’de yeniydim. Kendime yedi seans yaptıktan daha sonra geçti. Tam 10 yıl oldu, ağrı tekrar yenidenlamadı. Reiki’nin şifa verdiği mevzu ömür uzunluğu temizlenir. En kıymetli tesirlerinden biri de çakraları açmak ve dengelemektir. Çakralar fazlaca hassastır. Üzücü bir haber aldığınızda ya da öfkelendiğinizde çabucak kapanırlar.

hiç bir şikayetimizin olmadığı durumlarda da önerilir mi?

hiç bir şikayetimiz, sıhhat meselemiz olmayabilir. Olmasın da aslına bakarsanız. İstikrar halimiz bu. Reiki hayat gücüdür. Yaşama dair ne var ise kullanabilirsiniz.

TREND BİR ALTERNATİF TIP Tekniğinden çokSI

Bundan binlerce yıl önceye dayanan ve geçmişte insanların hayatlarında değerli bir güce sahip olmuş güç terapisi yahut güç şifa tedavisi metotlarının, son senelerda bir daha gündeme gelmesi tesadüf mü? Bize âlâ gelecek her şeyin peşindeyiz, en azından merak ediyoruz desek abartı olmaz. Elinde sitrin taşı olmadan sahneye çıkmadığını söyleyen müzikçi Adele, sık sık kristal taş alışverişi yaptığı bilinen model Cara Delevingne ve Bali’de tatildeyken güç şifacısını ziyaret eden Kim Kardashian West… Pekala reiki nedir? Japonca’daki “rei” (ruh) ve “ki” (hayat enerjisi) sözlerinden oluşur ve “gizemli işaret, ruhun enerjisi” manalarına gelir. Ellerle şifa verme metodudur. Reiki uygulamacıları insanın güç ve fizik olmak üzere iki boyuttan oluştuğuna inanır, kişinin güç boyutunu uygunlaştıran ve güçlendiren bu uygulama vücut-ruh istikrarını sağlar ve ömür gücünü artırır. Reiki’yi deneyimleyenler, uygulamanın bedenlerindeki olumlu tesirleri kadar, hayata bakış açılarında yarattığı gelişimden de bahsetmektedir. 2005 yılında İngiltere’de bulunan Middlesex Hastanesi bir reiki uygulayıcısını takımına almıştır. Dünyada birfazlaca hastanede dayanak emelli reiki uygulanıyor. Birfazlaca profesyonel atletin sakatlık durumunda daha süratli güzelleşmesini sağlamak için reiki’den de takviye alınıyor. Reiki’ye başvuran ünlü listesi ise uzun: Christina Aguilera, Cameron Diaz, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Ellen DeGeneres, Jamie-Lynn Sigler… Amerikalı müzikçi Erykah Badu ise üçüncü düzey reiki ustası. Dr. Mehmet Öz’un eşi Öz de reiki uygulamacısı.

Yazı: Suzan Yurdacan

ELLE Türkiye Mayıs 2021 sayısından alınmıştır.