Cathie Wood: Borsalara teknolojiyle gelen tehlike devam ediyor

Semavi

New member
Yatırımcıların ve global iktisadın karşı karşıya olduğu riskler artmaya devam ediyor. Gün geçtikçe çeşitlenen risklerin farkında olmaksa yatırımcılar için önemli bir ehemmiyet arz ediyor.

Ünlü teknoloji yatırımcısı Cathie Wood, Bloomberg International’ın haberinde finans kesiminin 5 ila 10 yıllık geleceğinde karşı karşıya kalabilecekleri risklere ait öngörülerini deklare etti. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere bakılırsa Wood süratle gelişen teknoloji niçiniyle mal ve hizmetlerin daima ucuzlaması fakat hem de alım talebinse de tıpkı biçimde düşmesi manasına gelen deflasyonun hakim olacağı bir geleceği öngörüyor.

Ünlü teknoloji fonu şirketi Ark Investment Mangement’ın milyarlarca dolarlık yatırımı çeken 2020 yılındaki teknoloji paylarındaki ataklarıyla dikkatleri üzerinde toplayan başarılı fon yöneticisi Cathie Wood geçtiğimiz sene fon yatırımlarının en çok konuşulan ismiydi. Piyasaların tedarik zinciri kriziyle desteklenen yüksek enflasyonlu bir periyotta olduğuna dikkat çeken Wood, borsaların ileriki süreçte ise deflasyon dalgasıyla baş etmek zorunda olabileceğini söylemiş oldu. Wood açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Mesleğe 70’lerde başladım ve biroldukca pazar gördüm. Enflasyon şiddetlenirken üniversitedeydim. Yani neler olduğunu biliyorum. Ve hakikaten inanıyorum ki enflasyonda o noktaya geri dönmeyeceğiz ve bunu planlayan herkes muhtemelen kimi kusurlar yapacaktır.

Bunun yerine, üç büyük deflasyonel kuvvetin gelişmekte olduğunu görüyoruz.

Yapay zekada geliştirmelerin maliyetleri yılda %68 düşüyor. Bu ne demek? Yapay zeka kullanan ve bu niçinle daha yeterli, daha ucuz, daha süratli ve daha yaratıcı olan biroldukça eserde bir patlama bakılırsaceğiz.

Bu gelişmeler, sıhhat kesiminin hangi alanlarında dolarları boşa harcadığımızı fark etmemize yardımcı olacak biçimde sıhhat hizmetlerini dönüştürecek. Ve bugün tüm sıhhat hizmetlerindeki kaynağın yarısından fazlasının boşa harcandıklarını düşünüyoruz.

Elektrikli araçlarda maliyetler düşüyor

ondan sonrasında elektrikli araçlarımız ve akü paketleme sistemi teknolojimiz var. Satılan elektrikli araçlardaki her kümülatif iki katlık artış için, maliyetler piller açısından %28 düştü. Bu da satışlarda iki katlık artışı her gördüğümüzde maliyetlerin %15 oranında düşeceği manasına geliyor ve şu anda elektrikli araç satışlarında bebeklik periyodunda. Bir başkası gelişme endüstriyel robotlar alanında. Her kümülatif iki katlık artışta maliyetler de %20’den çok düşüyor.

Bunun zıt taraflısı makus deflasyondur. Teknoloji ve telekom balonu ve 2008-2009 finansal çöküşünden bu yana piyasada riskten kaçınma konusunda kıymetli bir artış oldu. Birfazlaca yatırımcı ve analist genel kriterlere fazlaca yakın yatırım yapar hale geldi. Abartıya kaçmak istemiyorlar.

Klasik dünya tertibi bozulacak

Sorun şu ki, bu yenilikler klâsik dünya sistemini çok derecede bozacak. Yani bugünkü genel kriterler şirketlerin geçmiş başarılarına göre oluşturulmuş durumda. Ancak yıkıcı yenilik bu kadar süratli gelişiyorsa, caydırıcılık ve bozulmalar oluşacaktır. Yatırımlarının karşılığında kâr isteyen ve bu kârı çabucak isteyen kısa vadeli hissedarları tatmin etmeyi öğrenen şirketler payları geri almak ve temettü ödemekten yararlanıyor.

Şirketler inovasyona gereğince yatırım yapmıyorlar ve önümüzdeki 5 ila 10 yıl boyunca giderek daha fazla şirketin yok oluşunu goreceğiz. S&P 500 endekslerinin başlatılmasının birinci senelerında, bir şirketin ortalama ömrü 100 yıldı. Şu anda 20 yıldan daha uzun bir müddetye inan bu sayının ileriye yanlışsız daha da azalacağını düşünüyoruz.

Wood emtia meblağlarında düşüş bekliyor

Ekonomik döngü açısından hassas şirketlerde de farklı sinyaller görüyoruz.

Geçen yıl banliyölerdeki tüm tadilat ve yeni mesken inşaatlarına olan talep niçiniyle kereste meblağları süratle arttı. Fiyatlar 1.700 dolara kadar çıktı ve artık 600 dolara düştü. tıpkı vakitte birfazlaca insan bu düşüşe inanmakta zorlanıyor zira konut piyasası hala epeyce sıcak görünüyor. Bu göstergelerin meblağların biraz çok ve süratli gittiğinin öncü bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

borsagundem.com