İDDEF, pandemiye rağmen milyonların yüzünü güldürdü

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

İDDEF, 2020 senesinde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve yanı sıra oluşan zorluklara rağmendünyanın dört bir yanında İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına yenilerini katarak milyonlarca insana umut oldu.

İDDEF, 2020 senesinde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve yanı sıra oluşan zorluklara rağmendünyanın dört bir yanında İslami eğitim ve insani yardım çalışmalarına yenilerini katarak milyonlarca insana umut oldu.İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), 2020 senesinde İslami ve insani hizmet çalışmaları yapmış olduğu 33 ülkede hayırseverlerin desteği ile cami, mescit, medrese ve su kuyusu açarak acil yardım, ramazan ve kurban organizasyonu gerçekleştirdi.

İDDEF, hemde pandemiden etkilenen ihtiyaç sahipleri için 'Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız' sloganıyla başlatmış olduğu yardım kampanyasıyla Türkiye'nin dört bir köşesinde kumanya ve hijyen paketi yardımı yaptı."3 000 000 insana umut olmaya çalıştık"İDDEF'ten 2020 faaliyetleri ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "2020 senesini geride bırakırken, tüm insanlığı ziyadesiyle zorlayan Koronavirüs (Covid-19) musibetiyle dünya olarak mücadele ettik. İDDEF olarak, pandeminin zorlu koşullarına rağmen hayırseverlerimizin desteği ile ülkemizde ve dünyanın onlarca ülkesinde yardım çalışmalarımızı artırarak devam ettirdik. Kardeşlerimizle kucaklaşamamanın hasretini yaşarken, bağışçılarımızın emanetini teslim edip gönül selamını ilettik. Pandemi sebebiyle uçuşların durduğu ülkelerde dahi çalışmalarımızı aksatmadan yerel görevlilerimizin fedakarlığıyla ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadık. Her yıl olduğu gibi bu senede eğitime ulaşamamış ve insani yardıma muhtaç 3 000 000 insana umut olmaya çalıştık. Koronavirüs tehdidine karşı önlemlerimizi alarak titiz ve etkin bir biçimde faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Hiçbir virüs gönül coğrafyamızla olan bağımızdan kuvvetli değildir ve bu musibet sona erene kadar çalışmalarımız aksamadan sürecek. Yardıma muhtaç kardeşlerini yalnız bırakmayan tüm hayırsever bağışçılarımıza gönülden teşekkürü bir borç biliriz" söylendi.

İDDEF'in 2020 senesinde gerçekleştirdiği çalışmalar şöyle açıklandı: Eğitim"İDDEF, nihai amacı doğrultusunda İslam dünyasının en büyük sorunu olan eğitimin kolay ulaşılabilir ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışmalarına devam ediyor. İnsanları bedava dağıttığı eğitime kavuşturan federasyon bu çerçevede ekonomik, sosyal ve siyasi problemler sebebiyle eğitime ulaşamayan her Müslüman'ın İslam'ı en iyi biçimde öğrenmesi, ilmi ve fenni eğitime kavuşması için 2020 senesinde da 33 ülkede, 63 medrese ve 21 mescitte, 6 000 öğrenci ve 203 hoca ile eğitim seferberliğini sürdürdü.Kalıcı eserSürdürülebilirlik ve kalıcılık kapsamında mazlum coğrafyalarda çalışmalar yapan İDDEF, 'Geleceğe Eser Bırak' sloganıyla yeni medrese, külliye ve mescitler inşa ediyor. İlim tahsil eden öğrencilerin temiz, rahat ve güvenli bir ortamda İslami ve fenni ilimler ve hafızlık okuması, bölge Müslümanlarının ise ibadeti için hayırseverlerin bağışlarıyla 2020 yalında kalıcı eser olarak 15 medrese, mescit, cami ve külliye inşa etti. Federasyon ayrıca savaş mağduru Suriyeliler için de İdlib kırsalında 598 adet briket ev yaptı.Acil yardım2020'de Covid-19 salgınıyla mücadelede bu durumu dünya genelinde bir afet olarak nitelendiren İDDEF, acil yardım çalışmaları kapsamında Türkiye ilk sırada olmak üzere, Afrika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Balkanlar'a kadar ihtiyaç sahibi insanlara yardımda bulundu.

Federasyon, 'Birlikte Başaracak, Yardımlaşarak Aşacağız' sloganıyla yurt içerisinde başlatmış olduğu yardım çalışmasıyla 10 000 gerçek ihtiyaç sahibi aileye ulaşarak, gıda ve hijyen paketi teslim etti.24 Ocak tarihinde Elazığ'da meydana gelen depremden etkilenen mağdur yurttaşları yalnız bırakmayan federasyon, hayırseverlerin desteği ile depremzede yurttaşlarımıza ısıtıcı, sünger yatak, kumanya, battaniye, hijyen paketi ve kışlık kıyafet yardımı yaptı. Lübnan'da 4 Ağustos'ta yaşanan patlama sonrası yaraları sarmak için çalışma yapan Federasyon, bin aileye gıda ve hijyen paketi dağıttı. İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen deprem sonrası harekete geçen federasyon, İzmir ilinin Bayraklı ilçesinde AFAD'ın kurduğu çadır kentte konaklayan depremzedelere hergün yemek ikramında bulundu.

Sudan ve Somali'de aşırı yağmur yağışından dolayı oluşan sel felaketinden etkilenen mağdur ailelere yardım elini uzatan federasyon, gıda paketi ve barınma ihtiyaçları için çadır dağıttı. Filipinler'de yaşen temeln yangın felaketinden etkilenenlere yardım ulaştırıldı. Yemen, Gazze ve Suriye'de senelerdir güçlük içinde yaşamakta olan mazlum ve mağdur insanları yıl boyu unutmayan federasyon, acil yardım seferberliğini 2020'de de artırarak sürdürdü. Yemen'de 17 000 319 aileye kumanya, kıyafet ve battaniye yardımı sağlandı. Suriye'de savaş mağduru kimseler için un, ekmek, battaniye, bebek maması, kışlık kıyafet ile sıvı yağ, pirinç ve undan oluşan kumanya yardımları dağıtıldı.

Zulüm ve yoksulluk içerisindeki Gazze'deki 800 Filistinli muhtaç aileye kumanya ve zekat yardımı yapıldı. İdlib, Yemen ve Gazze için 'İyilik Isıtır' sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında ise kış yardımı yapılmaya devam edilirken, kalıcı ve uzun süreli projeler de üretiliyor.Su kuyusuİDDEF, insanlığın en büyük problemlerinden biri olan suyun özellikle Covid-19 salgınına karşı mücadelede hijyen için önemine değinerek, "Bir Damla Bin Umut" kampanyası kapsamında 2020 yılı içinde Afrika ve Asya'da bin 44 adet su kuyusu açtı. Açılan su kuyularından 400 bine yakın kişi temiz ve tatlı içme suyu ihtiyacını gidererek faydalandı. Şu en temel kadar açılan su kuyularından 1,5 milyona yakın kişi istifade etmeye devam ediyor. Su kuyusu açma faaliyeti için hazırlen temeln su fonu modülü ile su kuyularının hangi ülkede ve hangi tiple açıldığı bağışçıya gösterilerek su kuyuları daha şeffaf ve hızlı tamamlanıyor.Afrika fidan projesiİDDEF, Afrika kıtasında medrese ve yetimhanelerinin bahçesi ve çevresi ilk sırada olmak üzere ihtiyaç duyulan bölgeler de hayırseverlerin desteği ile fidan dikimi yapıyor. Burkina Faso, Nijerya, Somali, Etiyopya, Kenya, Nijer, Uganda ve Tanzaya'da"Bir fidan, bin orman" anlayışı ile sosyal sorumluluk projelerine imza atan federasyon, limon, mango ve muz gibi fidanlar dikiyor.

Bağışçıların ismini veya seçtikleri ismi vererek fidan projesini kararlılıkla sürdüren federasyon, 2020 senesinde 1000 adet fidanı toprakla buluşturdu.Ramazan yardım faaliyetleri Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle Ramazan çalışmalarını öne alan İDDEF, 'İyiliğe Dokun' sloganıyla gerçekleştirdiği 2020 Ramazan yardım çalışmaları kapsamında hayırseverlerin desteği ile Türkiye ilk sırada olmak üzere 33 ülke 106 bölgede 280 bin kişi için iftar yemeği verdi. Yılın tüm günleri sahada olan yerel görevlileri ile beraber Ramazan ayında da hayırseverlerin zekat, fitre ve kumanya yardımları mazlum ve mağdur ülkelerdeki ihtiyaç sahibi insanlara ve öğrencilere ulaştıran federasyon, Türkiye'de Koronavirüs sebebiyle mağdur olan ihtiyaç sahibi 10 000 aileye kumanya, hijyen paketi ve alışveriş kartı desteklerini dağıttı. 33 ülkede ise 24 000 gerçek ihtiyaç sahibi aileye kumanya, 36 000 zekat yoksul, öğrenci ve yetime bağışçıların emaneti olan zekat ve fitreler birer birer teslim edildi. Suriye, Yemen ve Gazze gibi acil kriz bölgelerine de ağırlık veren federasyon, 90 000 kişiye sıcak iftar yemeği ve kumanya yardımı dağıttı.

Sadece ramazan da 159 yeni su kuyusu açıldı.Kurban organizasyonuPandemiye rağmen kurban bereketini paylaşan, hayırseverlerin emanet ettiği kurbanlıkları keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştıran İDDEF, 2020 yurtdışı vacip kurban organizasyonunu 'Kardeşinle Kurbanını Paylaş' sloganıyla Covid-19 önlemleri içinde gerçekleştirdi. Federasyon, 63 bin 826 hisse kurbanı, 33 ülke ve 253 bölgede 2 000 000 829 bin gerçek ihtiyaç sahibine ulaştırarak mazlum ve mağdur kimselerin yüzünü güldürdü. Kurban etlerini sene boyunca tespit edilen gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ulaştıran federasyon, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve izdihamı engellemek adına bölge sayısını artırdı. Kurban organizasyonunu Kovid-19 sebebiyle, sağlık durumunun elverişli olduğu ülkelere Türkiye'den ekiplerive yerel görevlileri ile yerine getiren federasyon, Kurban Bayramı'nın bereket ve heyecanını Afrika, Asya ve Balkanlar'a taşıdı". - İSTANBUL