iPhone Kullanıcılarının Dikkatine! iOS 15 Güncellemesinde Bizi Nasıl Yenilikler Bekliyor?

OceaN66

New member
Dünyanın en hayli tercih edilen akıllı telefon markalarından iPhone, geçtiğimiz günlerde yeni 13 serisi için lansman yaptı ve 20 Eylül tarihinde işletim sistemi iOS’a büyük bir güncelleme geldi. Pekala ‘iOS 15 boyutu kaç GB’, ‘iOS 15 alacak modeller hangileri’, ‘iOS 15 yenilikleri neler’ diye merak ediyorsanız buyrun! ????

Kaynak: https://www.cnbc.com/2021/09/20/apple…

Dünyanın en epeyce tercih edilen akıllı telefon markalarından birisi olan Apple, geçtiğimiz günlerde yeni iPhone 13’ün lansmanını yapmıştı hatırlarsanız.

Yeni iPhone’un tanıtımı sırasında telefonun işletim sistemi olan iOS’da birtakım farklılıklar olduğu göze çarpmıştı.

Ve Apple, geçtiğimiz 20 Eylül günü Türkiye saatiyle 20:00’da iOS 15 sürümünü kullanıma açtı! Güncellemenin boyutu ise 2.2 GB.

Öncelikle iOS 15 güncellemesini yapabilecek iPhone modelleri şöyle;

• iPhone 13 küçük

• iPhone 13

• iPhone 13 Pro

• iPhone 13 Pro Max

• iPhone 12 küçük

• iPhone 12

• iPhone 12 Pro

• iPhone 12 Pro Max

• iPhone 11

• iPhone 11 Pro

• iPhone 11 Pro Max

• iPhone XR

• iPhone XS

• iPhone XS Max

• iPhone X

• iPhone SE (2. nesil)

• iPhone 8

• iPhone 8 Plus

• iPhone 7

• iPhone 7 Plus

• iPhone 6s

• iPhone 6s Plus

• iPhone SE (1. nesil)
Pekala yeni güncellemede kullanıcıları neler bekliyor?

1. Apple’ın manzaralı konuşma programı FaceTime, artık Windows ve Android kullanıcılarının da erişimine açılacak!

Rastgele bir Apple aygıtından başlatılan yeni konuşmalar link aracılığıyla öbür işletim sistemini kullanan beşerler tarafınca erişilebilecek.

2. iPhone’ların arama motoru olan Safari’nn görünüşü çok değişti. Tek elle kullanıma uygun hale getirilen Safari’de artık aramalar ve denetim alt kısımdan yapılacak.

Yeni özellikler içinde ise sekmelerinizi kümeler halinde birleştirebiliyorsunuz. Sayfayı yenilemek için ise ekranı üst çekmeniz yeterli!

3. Yeni ‘odak’ özelliğiyle telefonunuzu kullanmadığınız müddette bildirim almak istediğiniz şahısları ve uygulamaları siz seçebileceksiniz.

4. ‘Sizinle Paylaşılanlar’ özelliği ile bildirilerden size gönderilen fotoğraflar ve linkler otomatik olarak kaydedilecek.

5.

6. Geliştirilen yapay zeka (AI) yardımıyla fotoğrafların içeriği anlaşılabilecek. Yapay zeka, size gönderilen fotoğraflardaki yazıları okuyup nesneleri tanımlayabilecek.

7. Sistem araması hayli daha süratli ve ayrıntılı bir hale geliyor. Kısa yoldan aramak istediğiniz rastgele bir evraka ya da bilgiye fazlaca daha süratli ulaşabileceksiniz.

8. Sıhhat uygulamasına artık tüm ailenizi ekleyebilecek, aile üyelerinizin paylaşıma açık sıhhat bilgilerini denetim edebileceksiniz.

9. Apple Cüzdan’a ehliyetiniz ve anahtarlarınız eklenebilecek.

10. Yeni ‘Uygulama Etkinliği’ özelliği ile hangi uygulamaların telefonunuzdaki yer, fotoğraflar ve ses üzere datalara ulaştığını çarçabuk bakılırsabileceksiniz.

11. Siri epey daha süratli bir işletim sistemiyle karşımıza çıkacak.

Apple’ın açıklamasına bakılırsa Siri artık sizin sorduğunuz dataları almak için daha uzağa göndermek zorunda olmayacak ve isteklerinizi epey daha süratli karşılayacak.

12. Haritalar da karşımıza daha süratli ve ayrıntılı sistemiyle çıkıyor.

Daha âlâ istikamet algısı ve daha ayrıntılı toplu taşıma detaylarıyle navigasyon gereksiniminiz fazlaca daha verimli biçimde karşılanacak.

Bonus: çabucak hemen güncellemede olmasa da ileri vakit içinderda çıkması planlanan bir öteki özellik ‘SharePlay’. Bu özellik yardımıyla arkadaşlarınızla ekran paylaşarak birlikte sinema izleyebileceksiniz.

Siz ne diyorsunuz bu özelliklere? Yorumlarda buluşalım!