Işık Ökte yazdı: Borsa mı? Kur muhafazalı mevduat (KKM) mi?

Semavi

New member
Bana daima sorulan soru.. sayılarla açıklamaya çalışayım..

31 Aralık 2021 açıklanan TCMB döviz kurunu (13.31) almayacağım; olabilecek en uygun KKM senaryosundan yürüyelim bakalım ???? KKM’e para bağlayabileceğiniz en uygun yer Aralık’ın son haftası 11.44 USDTRY düzeyi (23 Aralık) idi.. 3 aylık KKM dönüşünde, en uygun yerden para bağladıysanız, 100 liranızı 132.5 lira olarak geri aldınız.. alışılmış ki, dolar bazında getiriye odaklanmak lazım.. 23 Aralık’ta, 100 liranız 8.74 dolar alıyordu.. bugün 9.03 dolar alıyor (14.68 kapanış).. yani, dolar bazında getiriniz %3.3.. bu da; usta işi en güzel yerden KKM bağladıysanız!

Bir de borsamıza bakalım.. BIST100, ana endeksimiz, temettü dahil 3 ayda dolar bazında %11.2 getiride.. son 14 haftanın 12’sinde yabancı çıkışı olan borsa (!!!) için kötü değil ????

her neyse.. ana endeksimizin, en yüksek yüküne sahip 50 payını çıkardım.. 50 payın yılın birinci 3 ayında dolar bazlı ortalama getirisi %8.7 ????????

en yeterli Alarko Holding.. %73.7 dolar getiri ???? en makûs Ülker Bisküvi..%19.8 ziyan ????

haydi, en yeterli 3 getiriyi (Alarko %74 / Kardemir %52 / Türk Hava Yolları %47) çıkaralım; geri kalan 47 payın ortalama dolar getirisi temettü dahil %5.6.. nereden bakarsanız bakın; her taraftan KKM önündesiniz..

Ancak!

Yayınlarımda, FX TV’de, yazılarımda daima anlatmaya çalıştım.. küçük pay, halka arz sevdalıları, ‘spek’ pay sevdalıları.. Tüpraş 160 lira; ‘’abi epeyce pahalı’’ diye almayıp 1 lira altı spek pay arayanlar..sizler kim olduğunuzu düzgün biliyorsunuz.. yapmayın, yalvarıyorum
☺
???????? sayılar palavra söylemez.. BIST100 dışı BIST tüm payları (XTUMY) bu sene dolar bazında %5 kaybettiriyor (yani küçük hisseler) .. halka arz endeksi de (XHARZ) dolar bazında %1 aşağıda..

Brezilya MSCI endeksinin birinci 3 ayda dolar bazında %39 , Güney Afrika’nın %20 getiride olduğu bir EM cihanında biz %11 üstteyiz diye seviniyoruz.. en yeterli şirketlerimiz 4-5 iddiası FK’larda sürünüyor.. yazıklar olsun bize ???? bu da öteki bir bildirinin konusu olacak..

Ucuz pay aramayı lütfen kesin.. bir akıllı siz değilsiniz.. katalizörü olan paylara ağırlaşın.. Gelecek 9 ayın ALARK’ı, KRDMD’i, THYAO’ı kim olacak.. geçen yılın SASA’sı kim olacak.. buna baş yorun..

Zira..

Borsaya olan hane halkı ilgisi artarak devam edecek! hem kurun, hem enflasyon beklentilerinin yükseldiği ülkelerde (şekil 1 diyagram A = biz) hane halkının kendi para ünitesinde servet müdafaasının en yeterli yolu borsa yatırımıdır. Bunu unutmayın.. unutursanız da.. bilgisayarınızın üzerine Arjantin Merval borsasının son 5 yılki grafiğini koyun..

Sevgiler, hürmetler..

Uzmanın Linked-in paylaşımıdır

Erol Taşdelen: Bilançoları küçülen bankalar nasıl kar patlaması yaptı

Strateji: Piyasalarda 2ci çeyrekte neler bakılırsaceğiz?

Garanti BBVA Yatırım’dan yeni pay teklifleri