Rusya’da sabotaj dalgası: İki haftada dört askeri üs kundaklandı

Emekli

Active member
Rusya Ukrayna savaşında 2 ay geride kaldı. Çatışmalar iki ülke için ağır kayıplara yol açarken, Rusya topraklarında iki hafta içerisinde 4 askeri tesise akın gerçekleştirildi. Son olarak Moskova’nın 400 km doğusundaki Dzerzhinsk kentinde bulunan bir kimyasal üretim tesisinde fecî bir patlama meydana geldi. 150’den çok acil servis bakılırsavlisi olay yerine sevk edildi ve 2 bin 500 metrekare alana yayınlan yangını söndürebilmek için 9 saat mesai harcandı. Rus makamlar, patlamaların kim tarafınca ve nasıl gerçekleştirdiğini açıklamazken, mahallî kaynaklar sabotaj olduğu konusunda fikir beyan etti. Yakın vakitte, bir askerlik şubesi, füze üretim tesisi ve barut fabrikasında gerçekleşen patlamalar da argümanları güçlendirdi.

Perm’de bulunan barut fabrikası havaya uçtu.

ASKERLİK ŞUBESİNE MOLOTOFLU HÜCUM

bir daha evvelki gün, Sibirya bölgesinde bulunan Nizhnevartovsk’taki askerlik şubesine kimliği belirlenemeyen 2 kişi tarafınca molotof kokteylleri ile atak gerçekleştirildi. Yayımlanan görüntüde 2 kişinin 7 molotof kokteyli ateşleyip binaya fırlattığı görüldü. Bina, oluşan hasar kararı kullanılamaz hale gelirken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Ülkenin insan hakları kümeleri, yapılan atakları savaş aykırısı protesto olarak kıymetlendirdi.

BARUT FABRİKASI HAVAYA UÇTU

Hafta başında Perm’de bulunan barut fabrikasında da yangın çıktı. Yapılan açıklamaya göre fabrikadaki yangın kuvvetlikle söndürülürken, 3 kişi hayatını kaybetti. Fabrika’da Grad ve Smerç üzere oldukcalu füze fırlatma sistemlerinin yanı sıra hava savunma sistemleri için de şarj ünitelerinin üretildiği biliniyor. Saldırıyı üstüne alan olmadı lakin savaş tersi bir kümenin fabrikayı kundakladığı sav edildi.

Tver’deki füze üretim tesisinde yangın çıktı.

FÜZE ÜRETİM TESİSİ İMHA EDİLDİ

22 Nisan’da ise Rusya’nın Tver kentindeki Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde yangın çıktı. Alevler 2 bin 700 metrekarelik alanı tahrip ederken en az 20 kişi feci biçimde can verdi. Yangın niçiniyle tümüyle hasar goren ve Rusya Savunma Bakanlığına bağlı çalışmaların yürütüldüğü enstitüde, İskender balistik füze sistemine ait araştırmalar da yapılıyordu.
Nizhnevartovsk’taki askerlik şubesine molotof kokteyli ile akın düzenlendi.

İKİ İHTİMAL VAR

Uzmanlar sabotaj aksiyonlarını kimlerin gerçekleştirdiği konusunda iki farklı fikir ortaya sürdü. Birinci teze bakılırsa 9 Mayıs’taki Kurtuluş Günü kutlamalarında genel seferberlik ilan edeceği öne sürülen Devlet Lideri Vladimir Putin’in bu sonucuna muhalif olan kimselerin sabotajları gerçekleştirdiği tabir edildi. Öbür bir görüşe göre ise kundaklamaları Ukrayna destekçileri yahut savaş karşıları gerçekleştirdi.